Szkoła dla dorosłych – czy warto?

Jesteś dorosłym, który wciąż szuka swojej drogi zawodowej lub chcesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje? Jeśli tak, trafiłeś idealnie!

Szkoły wieczorowe –  czy warto?

Szkoły wieczorowe są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą się rozwijać, przekwalifikować lub ich dotychczasowa praca nie jest w pełni satysfakcjonująca. Zdobywanie wiedzy i nowych uprawnień w szkołach dla dorosłych jest niezwykle korzystne, gdyż w tygodniu możemy swobodnie oddawać się pracy zawodowej, natomiast weekendy poświęcamy na spotkania z nauką. Jeśli  interesuje nas zdobycie tytułu zawodowego, udajmy się do technikum wieczorowego, gdzie będziemy mogli także zdawać maturę, a potem jeśli takie są nasze aspiracje, dostaniemy się na studia. Innym plusem jest zawarcie nowych znajomości, które z pewnością nas zainspirują i zmotywują do dalszego rozwoju. Kolejny certyfikat będzie się dobrze prezentował w naszym CV, co być może zaowocuje lepszą pracą.

Jakie technikum wybrać?

Decyzja, na jaki kierunek się zapiszemy, przede wszystkim zależy od naszych predyspozycji, zainteresowań i ambicji. Jeśli jesteśmy absolwentami szkół zawodowych, wybierzmy technikum uzupełniające, na kierunku zbliżonym do poprzedniej specjalizacji. Dla przykładu, jeśli ukończyliśmy zawodówkę o profilu sprzedawca, na następnym etapie możemy zdobyć tytuł technik handlowiec, natomiast murarz poszerzy swoje kwalifikacje na kierunku budowlaniec. Najczęściej nasza edukacja w liceum czy technikum dla dorosłych będzie trwała dwa lata, jednak należy to sprawdzić przed rekrutacją w konkretnej placówce. Liczba dostępnych na rynku kierunków jest niemal nieograniczona. Jeśli jednak chcemy zdobyć dyplom, który zapewni nam pracę, wybierzmy jedną z pożądanych specjalizacji. Dla kobiet interesującym wyborem jest technik usług kosmetycznych. Współcześnie każdy chce dobrze wyglądać, dlatego branża beauty z pewnością nie pozwoli nam na bezrobocie. Dodatkowo nasze umiejętności możemy podnosić na dodatkowych kursach traktujących szczegółowo poszczególne elementy ciała np. rzęsy, brwi, paznokcie i wszystkie zabiegi z tym związane. Jeśli fascynuje nas praca w biurze i wypełnianie papierów, idealnym zawodem będzie technik administracji. Oprócz umiejętności zdobywania kontrahentów dla firmy, będziemy potrafili także obsłużyć programy i sprzęt komputerowy, a przepisy prawne nie będą miały dla nas żadnych tajników.

Efekty zaocznej edukacji

Kształcenie zawodowe na każdym kierunku wzbogaci nas nie tylko w dyplom zaświadczający o ukończeniu szkoły średniej, ale także w certyfikaty poświadczających o zdobyciu kwalifikacji. Na kierunku technik usług kosmetycznych  zdobędziemy certyfikat  (FRK.04.) będziemy zatem specjalistami w wykonywaniu zabiegów kosmetycznych, a zatrudnienia będziemy mogli szukać w każdym salonie piękności, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy otworzyli własny biznes. Technik administracji zdobędzie kwalifikację (EKA.01) będzie zatem uprawniony do obsługi klienta w jednostkach administracji państwowych i prywatnych.

Kwestia ceny

W placówkach publicznych szkoły wieczorowe dla dorosłych najczęściej są całkowicie darmowe, jest to więc najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli jednak wybierzemy szkoły prywatne, będziemy musieli liczyć się z opłatą czesnego, które w zależności od miejsca wyniesie od kilkuset złotych nawet do tysiąca.

 

Dodaj komentarz