Wszystko co musisz wiedzieć o liceum dla dorosłych

Szkoły dla dorosłych to szansa dla każdego, kto z różnych względów nie mógł rozpocząć lub ukończyć nauki w szkole średniej.  Dawniej owiane złą sławą i uważane za szkoły o niskim poziomie edukacji, dziś prężnie rozwijają się i stanowią ciekawą ścieżkę rozwoju dla osób, które pragną podwyższyć poziom swojego wykształcenia lub marzą o studiach wyższych.  Jak jednak wygląda nauka w liceum dla dorosłych i jakie daje kwalifikacje?

Kwalifikacje po ukończeniu liceum dla dorosłych

Nauka w tego typu szkołach odbywa się w dwóch różnych trybach: stacjonarnym z zajęciami wieczorowymi oraz zaocznym, kiedy to zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.  Jest to więc dosyć dogodny sposób podnoszenia kwalifikacji, ponieważ mamy możliwość dostosowania trybu do naszych codziennych zajęć oraz pracy, którą obecnie wykonujemy.  Co ciekawe nauka w liceum dla dorosłych wlicza się do stażu pracy, dlatego też jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla bezrobotnych, którzy dzięki nauce w tego typu szkole nie tylko mogą otrzymać dodatkowe wykształcenie, ale i podwyższyć swój staż pracy. Bardzo istotny jest również fakt, iż szkoły tego typu mają obowiązek realizowania podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, a co za tym idzie uczniowie mogą liczyć na dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz dalszej nauki na studiach. W planie zajęć liceum dla dorosłych odnajdziemy więc takie same przedmioty jak w standardowym liceum, czyli język polski i obcy, matematykę, geografie, chemię, historię, czy też podstawy przedsiębiorczości. Podejście do matury nie jest jednak obowiązkiem. Po ukończeniu nauki w liceum słuchacz otrzymuje bowiem świadectwo ukończenia szkoły średniej i to od niego zależy, czy przystąpi do egzaminu maturalnego, czy też nie. Ciekawą alternatywą dla osób, które po ukończeniu tego typu liceum nie chcą iść na studia, a dalej pragną rozwijać swoje kompetencję są również szkoły policealne, gdzie w rok lub dwa słuchacz zdobyć może nie tylko wiedze ale i praktyczne umiejętności oraz zawód.  Aby podjąć naukę w szkole dla dorosłych nie trzeba spełniać wielu wymagań. Wystarczy mieć 18 lat i posiadać dyplom ukończenia szkoły gimnazjalnej, zawodowej lub ośmioklasowej szkoły podstawowej. O przyjęciu do szkoły decyduje jedynie kolejność zgłoszeń i liczba miejsc w danej klasie. Nie ma tu mowy o żadnych egzaminach wstępnych czy konkursach świadectw.

Liceum dla dorosłych – czy warto?

Obecny rynek pracy dynamicznie rozwija się i wymaga od pracownika często ciągłego przekwalifikowania się oraz ustawicznego podnoszenia swoich kompetencji. Liceum dla dorosłych to często idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów muszą w swoim dorosłym życiu zdobyć nowe umiejętności czy zawód. Szkoły tego typu to również szansa dla osób, których wykształcenie jest niedostateczne, aby w dzisiejszych czasach móc znaleźć jakąkolwiek godną pracę. Nauka w liceum dla dorosłych to nie wstyd i przykry obowiązek, a możliwość rozwoju i poszerzenia swoich horyzontów oraz szansa na podniesienie swojej wiedzy dla osób w każdym wieku.